Dodatkowa energia dla domu

Prąd dla domu to podstawowe wyposażenie, które warunkuje normalne funkcjonowanie. Obecnie, jesteśmy tak silnie zżyci ze zdobyczami cywilizacji, że nie potrafilibyśmy funkcjonować bez prądu, który zasila urządzenia elektryczne. W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o odnawialnych źródłach dzięki, którym energia dla domu jest tańsza i ekologiczna, a przede wszystkim niezależna od ciągłości dostaw i pracy zakładu energetycznego.

Odnawialne źródła energii

OŹE mogą być traktowane jako główne zasilenie domu, ale także jako jedynie dodatek, który stanowi alternatywę dla energii z elektrowni i umożliwia poczynienie oszczędności w niektórych okresach, a także stwarza możliwość korzystania z prądu podczas przerwy w jego dostawie z elektrowni.

Zalety korzystania z OŹE

Energia dla domu generowana z odnawialnych źródeł energii jest idealnym zabezpieczeniem na wypadek przerwy w dostawie prądu z elektrowni. Gospodarstwo zaopatrzone w tego typu instalacje zyskuje samowystarczalności i bezpieczeństwa. Jednocześnie, jest to rozwiązanie, które pozwala na czynienie oszczędności. Nadwyżki wyprodukowanej energii można sprzedać do elektrowni, co z kolei jeszcze bardziej zmniejszy koszty używania prądu. Dużą zaletą jest możliwość uzyskania dotacji na instalację systemu generowania prądu z odnawialnych źródeł, co przełoży się na szybki zwrot inwestycji.

Jakie mogą być domowe OŹE?

Do wyboru istnieje kilka możliwych rozwiązań, które w sposób ekologiczny przyczynią się do wygenerowania energii. Najbardziej popularne są ogniwa fotowaltaiczne, które przemieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Dzięki obecności inwertorów w układzie, prąd stały przekształcany jest na przemienny, czyli dokładnie taki, jaki płynie w gniazdkach. Drugim często montowanym systemem są kolektory słoneczne, które wykorzystywane są do produkcji energii cieplnej wykorzystywanej do ogrzewania wody. W domowych gospodarstwach sprawdzają się także mini elektrownie wiatrowe, które z kolei wytwarzają energię elektryczną z wiatru czy rekuperatory, których funkcjonalność przyczynia się do odzyskania i ponownego wykorzystania energii z systemu wentylacji.