Prąd dla domu to podstawowe wyposażenie, które warunkuje normalne funkcjonowanie. Obecnie, jesteśmy tak silnie zżyci ze zdobyczami cywilizacji, że nie potrafilibyśmy funkcjonować bez prądu, który zasila urządzenia elektryczne. W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o odnawialnych źródłach dzięki, którym energia dla domu jest tańsza i ekologiczna, a przede wszystkim niezależna od ciągłości dostaw i pracy zakładu energetycznego.
Odnawialne źródła energii
OŹE mogą być traktowane jako główne zasilenie domu, ale także jako jedynie dodatek, który stanowi alternatywę dla energii z elektrowni i umożliwia poczynienie oszczędności w niektórych okresach, a także stwarza możliwość korzystania z prądu podczas przerwy w jego dostawie z elektrowni.
Zalety korzystania z OŹE
Energia dla domu generowana z odnawialnych źródeł energii jest idealnym zabezpieczeniem na wypadek przerwy w dostawie prądu z elektrowni. Gospodarstwo zaopatrzone w tego typu instalacje zyskuje samowystarczalności i bezpieczeństwa. Jednocześnie, jest to rozwiązanie, które pozwala na czynienie oszczędności. Nadwyżki wyprodukowanej energii można sprzedać do elektrowni, co z kolei jeszcze bardziej zmniejszy koszty używania prądu. Dużą zaletą jest możliwość uzyskania dotacji na instalację systemu generowania prądu z odnawialnych źródeł, co przełoży się na szybki zwrot inwestycji.
Jakie mogą być domowe OŹE?
Do wyboru istnieje kilka możliwych rozwiązań, które w sposób ekologiczny przyczynią się do wygenerowania energii. Najbardziej popularne są ogniwa fotowaltaiczne, które przemieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Dzięki obecności inwertorów w układzie, prąd stały przekształcany jest na przemienny, czyli dokładnie taki, jaki płynie w gniazdkach. Drugim często montowanym systemem są kolektory słoneczne, które wykorzystywane są do produkcji energii cieplnej wykorzystywanej do ogrzewania wody. W domowych gospodarstwach sprawdzają się także mini elektrownie wiatrowe, które z kolei wytwarzają energię elektryczną z wiatru czy rekuperatory, których funkcjonalność przyczynia się do odzyskania i ponownego wykorzystania energii z systemu wentylacji.