Fotowoltaika dla firm i gospodarstw domowych – najważniejsze zalety i możliwości

Fotowoltaika jest dzisiaj jednym z najważniejszych tematów, które związane są energetyką i rynkiem energii w Polsce i na świecie. Dzieje się tak nie bez powodu. Zastosowanie paneli słonecznym ma swoje, niekwestionowane zalety, które przekładają się na ogromne zainteresowanie inwestorów. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Fotowoltaika dla gospodarstw domowych – skąd jej popularność?

Zasilanie gospodarstw do domowych energią wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które pojawiło się w naszym kraju już w latach dziewięćdziesiątych. Jednak ze względu na wysoką cenę i brak dofinansowań w tamtych czasach rozwiązanie to nie zyskało wielkiej popularności. Wszystko zmieniło się wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Duży nacisk jaki kładzie się w krajach unijnych na odnawialne źródła energii, przyczynił się również do większej ich popularności w naszym kraju. Sprawę przyspieszyło pojawienie się możliwości uzyskania dopłat do instalacji fotowoltaicznej, a także rozwój technologii wytwarzania paneli, dzięki czemu stały się one znacznie tańsze. Obecnie instalacje fotowoltaiczne (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-dla-firm-czy-warto-zainwestowac) są już stałym elementem wiejskiego i miejskiego krajobrazu.

Fotowoltaika dla firm – najważniejsze zalety

Współcześnie dużym problemem, z którym borykają się przedsiębiorstwa, są wysokie i stale podnoszone ceny prądu. Ma to szczególne znaczenie dla zakładów produkcyjnych. Większe koszty produkcji oznaczają najczęściej konieczność podniesienia cen produktów, a to zawsze zmniejsza ich konkurencyjność (należy pamiętać, że na rynku zawsze są tanie produkty z krajów azjatyckich). Przejście na zasilanie energią słoneczną może być dla firmy bardzo dobrym wyjściem z tej sytuacji. Dzięki niemu możliwe jest uniezależnienie się od dostawców prądu i zmniejszenie kosztów produkcji, a co za tym idzie również możliwość sprzedaży ich w bardziej konkurencyjnych cenach. Bardziej konkurencyjny produkt oznacza z kolei najczęściej większy sukces rynkowy i zwiększenie zysków przedsiębiorstwa. Warto przy tym pamiętać, że ze względu na możliwość skorzystania z dopłat, inwestycje w fotowoltaikę należą do stosunkowo bezpiecznych.