Jak wygląda polski rynek energii elektrycznej w przypadku zmiany dostawcy prądu?

Mnogość i różnorodność ofert dostępnych na rynku sprzedawców prądu może być wręcz kłopotliwa przy wyborze tej właściwej. Nie wszyscy sprzedawcy są w pełni uczciwi i wcale nie tak trudno jest związać się umową, w której znajdują się jakieś ukryte haczyki. Czasami jest to jakieś obowiązkowe ubezpieczenie a innym razem zmienna cena, bardzo wysokie kary za przedwczesne rozwiązanie umowy czy też bardzo długi okres jej trwania. Co zatem należy wiedzieć, zmieniając dostawcę prądu?

Jak wygląda polski rynek energii elektrycznej w przypadku zmiany dostawcy prądu?

Na chwilę obecną polski rynek energii elektrycznej jest otwarty i każdy ma prawo zmienić zarówno taryfę energii, jak również dotychczasowego dostawcę prądu. Jest to możliwe raz w roku i nie wiążą się z tym żadne dodatkowe opłaty. Na tego typu zmiany decyduje się coraz więcej osób, gdyż w ten sposób możliwe jest zmniejszenie rachunków za prąd. Na największe oszczędności mogą oczywiście liczyć odbiorcy zużywający spore ilości energii elektrycznej, ale nawet w przypadku przeciętnych gospodarstw domowych możliwe jest odnotowanie mniejszych wydatków. Zmiana dostawcy prądu jest banalnie prosta, gdyż wystarczy znaleźć nowego sprzedawcę i podpisać z nim umowę, a resztą formalności zajmie się on już sam w imieniu klienta.

Na co zwrócić uwagę podczas zmiany dostawcy prądu?

Zanim ktoś podpisze jakąkolwiek umowę z nowym dostawcą prądu, konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z wszystkimi zawartymi w niej informacjami. Wszystko powinno być dla klienta zrozumiałe. Na jakie tematy należy zwrócić szczególną uwagę? Z całą pewnością na to, czy dany sprzedawca znajduje się na liście firm współpracujących z danym dystrybutorem regionalnym. Nowy dostawca musi także zagwarantować to, że nie dojdzie do przerw w dostawie prądu w związku z podpisaniem nowej umowy. Należy także poruszyć kwestie zmiany liczników, dwóch opłat, stałej opłaty przesyłowej, warunków dodatkowych, odstąpienia od umowy, kopi umowy, generalnej umowy dystrybucyjnej i umowy kompleksowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących dostawcy prądu czy też warunków zaproponowanej przez niego umowy najlepiej jest wyjaśnić, dzwoniąc na infolinię Punktu Informacyjnego dla Odbiorców Energii i Paliw Gazowych Urzędu Regulacji Energetyki.