Czy OZE może zmniejszyć średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym?

Żyjemy w czasach, które cechuje stale rosnące średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Przekłada się to na wysokie rachunki za energię elektryczną. Wiele rodzin coraz częściej szuka rozwiązań, które pozwolą na zoptymalizowanie kosztów rachunków za prąd. Energooszczędne technologie sprawdzają się, ale prawdziwą rewolucję stanowią coraz bardziej popularne odnawialne źródła energii. Coraz więcej domostw inwestuje w prąd produkowany z promieni słonecznych. Czy fotowoltaika i kolektory słoneczne zredukują średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym?

Energia ze słońca?

średnie zużycie prąduFotowltaika i kolektory słoneczne to rozwiązania, które pozwalają zminimalizować średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Obydwie technologie produkują energię z promieni słonecznych. Fotowoltaika wykorzystywana jest do produkowania prądu zmiennego, dokładnie takiego samego, jaki otrzymujemy z elektrowni. Dzięki pracy paneli fotowoltaicznych, można zasilić całe domostwo. Kolektory słoneczne wykorzystywane są do produkcji energii, która służy jedynie do podgrzewania wody.

Sprawność fotowoltaiki

Wiele osób zastanawia się czy prąd wytworzony z promieni słonecznych będzie w stanie zaspokoić potrzeby domostwa. Zdecydowanie tak. Specjaliści podają, że średni poziom rocznego nasłonecznienia w Polsce to 1 tys. kW na metr kwadratowy. Oczywiście, ilość produkowanego prądu zależna jest od intensywności promieni słonecznych, a zatem od pory roku. Najmniejsza produkcja prądu nastąpi zatem w zimie. Najczęściej, gospodarstwa domowe muszą w pewnym stopniu posiłkować się prądem z elektrowni w czasie zimy, jednak wciąż jest to tylko wspomaganie się, nie zaś całkowity pobór, dalej zatem oszczędności będą odczuwalne. W okresie wiosny i lata, a częściowo także jesieni, dzięki fotowoltaice średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym całkowicie zostaje wyeliminowane. Oczywiście chodzi o energię pobieraną z elektrowni. Domostwa z panelami fotowoltaicznymi przez ten okres mogą korzystać z ekologicznego i całkowicie darmowego prądu produkowanego z promieni słonecznych. Co ważne, nadwyżka wyprodukowanej energii (w okresie letnim niemal zawsze taka występuje) może zostać sprzedana do elektrowni, która zgodnie z prawem ma obowiązek odkupu. Inwestycja w panele fotowoltaiczne zmniejszą rachunki za energię elektryczną.