Najlepsza energia dla firm – na którą taryfę się zdecydować?

Obecnie do wyboru są zarówno taryfa jednostrefowa, jak i dwustrefowa czy nawet trójstrefowa. Dzięki temu przedsiębiorcy mają większe pole do popisu, jeśli chodzi o wybór najkorzystniejszej taryfy prądu dla swojej firmy. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób i jak często korzysta się z energii elektrycznej. Większość firm korzysta z taryfy jednostrefowej, gdzie obowiązuje przez całą dobę stała stawka za kilowatogodzinę, ale są także firmy typu piekarnia, gdzie znacznie korzystniejszą opcją będzie taryfa dwustrefowa z podziałem na godziny pozaszczytowe i godziny szczytu. Na co zatem się zdecydować?

Najlepsza energia dla firm – na którą taryfę się zdecydować?

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw najlepszym wyborem okazuje się być taryfa C11 i C12. Taryfy te skierowane są dla przedsiębiorstw zasilanych z sieci o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kW. Zwykle wybór pada na taryfę C11, czyli taryfę jednostrefową – niezależnie od pory dnia czy nocy obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę. Jeśli firma korzysta z energii elektrycznej o różnych godzinach, przede wszystkim w godzinach porannych i popołudniowych, to taryfa jednostrefowa będzie najkorzystniejsza.

Taryfy dwustrefowe C12a i C12b są z kolei opłacalne dla firm, gdzie co najmniej 40% całkowitego dobowego zużycia prądu przypada na godziny pozaszczytowe. Taryfy te dzielą się bowiem na dwie strefy – pozaszczytowa z niższą stawką za kilowatogodzinę oraz strefa szczytu z wyższą stawką. Jeśli zatem firma zużywa energię elektryczną w dużej mierze w tańszej strefie, to z całą prawością można odnotować spore oszczędności, decydując się na taryfę dwustrefową.

W jakich godzinach obowiązują niższe stawki w taryfie dwustrefowej?

Chociaż godziny pozaszczytowe i szczytowe mogą różnić się w zależności od danego sprzedawcy prądu, to najczęściej strefa szczytu ma miejsce w godzinach od 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00. W związku z tym przedsiębiorca ma do dyspozycji aż dziesięć godzin dziennie, gdzie obowiązuje niższa stawka za kilowatogodzinę. Jest to w sumie osiem godzin nocnych i dwie godziny wczesnopopołudniowe.