Energia elektryczna dla firm małych i średnich

Tak naprawdę to każda firma może płacić mniejsze rachunki za prąd pod warunkiem, że odpowiednio dobierze taryfę energii elektrycznej. Nawet jeśli dany dostawca nie ma do zaoferowania korzystniejszych warunków, to można go zmienić i to całkowicie za darmo aby nasza energia dla firm była jak najtańsza. Na rynku dostępnych jest wielu mniej lub bardziej znanych sprzedawców energii elektrycznej, którzy w celu pozyskania nowego klienta są w stanie zaoferować mu atrakcyjniejszą umowę. Procedurą zmiany dotychczasowego dostawcy może zająć się w imieniu klienta nowy sprzedawca, a więc jest to niezwykle proste.

energia dla firmEnergia elektryczna dla firm małych i średnich

W przypadku małych i średnich firm zasilanych z sieci niskiego napięcia o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kW przeznaczone są taryfy jednostrefowa C11 i dwustrefowa C12. Decydując się na taryfę jednostrefową, nie trzeba przejmować się porą dnia, gdyż przez całą dobę obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę. W przypadku taryf C12a i C12b wyróżnia się strefę tańszą i droższą. Pierwszy wariant dzieli dobę na strefę pozaszczytową i strefę szczytu, a drugi na strefę nocną i dzienną. Jest jeszcze taryfa weekendowa C12w. Jeśli firma zasilana jest z sieci o mocy umownej przekraczającej 40 kW, to może wybrać taryfę jednostrefową C21 lub dwustrefową C22a czy C22b. Są jeszcze taryfy trzystrefowe typu C23.

Jakie są taryfy dla dużych przedsiębiorstw?

Średnie i duże firmy zasilane z sieci o średnim/wysokim napięciu mają do dyspozycji taryfy z grup taryfowych A oraz B. Jeśli przedsiębiorca chce być rozliczany jednostrefowo, to ma do dyspozycji taryfy B11, B21 i A21. Jeśli chodzi zaś o taryfy dwustrefowe, to dostępne są taryfy B22 i A22. Są jeszcze taryfy trójstrefowe typu B23 i A23. To jednak nie koniec. Jeśli przedsiębiorca jest w stanie dokładnie określić godziny największego zapotrzebowania na energię elektryczną w firmie, to może zdecydować się na taryfę o czterech strefach rozliczeniowych typu B24 czy A24. Trzeba jednak mieć na uwadze to, ze nie wszyscy dostawcy prądu mają w swojej ofercie czterostrefowe taryfy.