Najczęściej wybierane taryfy energii – taryfa C12a i C11

Każda firma może płacić mniejsze rachunki za prąd pod warunkiem, że dostosuje taryfę energii do swoich indywidualnych potrzeb. Czasami wystarczy skontaktować się ze swoim bieżącym dostawcą prądu, a innym razem w celu uzyskania jeszcze większych oszczędności warto nie tylko zmienić taryfę, ale i dotychczasowego sprzedawcę. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele większych czy mniejszych firm specjalizujących się w sprzedaży energii elektrycznej i w celu pozyskania nowego klienta są w stanie zaproponować mu znacznie korzystniejsze warunki. Z całą pewnością warto skorzystać z takiej możliwości. Tym bardziej, że zmiana taryfy czy dostawcy prądu jest całkowicie bezpłatna. Pojawia się zatem pytanie, która taryfa będzie lepsza – jednostrefowa czy też dwustrefowa?

Najczęściej wybierane taryfy energii – taryfa C12a i C11

W większości przypadków przedsiębiorstwa decydują się na korzystanie z taryf energii C11 i C12a. Pierwsza jest uniwersalną taryfą jednostrefową, a w przypadku drugiej doba podzielona jest na dwie strefy – z niższą i wyższą stawką cenową za kilowatogodzinę. Taryfa C11 przeznczona jest dla firm o mocy umownej poniżej 40 kW i przyłączonych do sieci niskiego napięcia. W jej przypadku przez całą dobę obowiązuje stała stawka cenowa za kilowatogodzinę. Z kolei taryfa C12a jest dwustrefowa, co oznacza, że doba podzielona jest na godziny szczytu i godziny pozaszczytowe. Obowiązują zatem dwie ceny za prąd, w zależności od pory dnia. Taryfa ta również jest skierowana dla firm o mocy umownej poniżej 40 kW i przyłączonych do sieci niskiego napięcia.

W jakich godzinach można liczyć na tańszy prąd w przypadku taryfy C12a?

To, w jakich godzinach obowiązywać będzie niższa stawka cenowa za kilowatogodzinę w przypadku taryfy dwustrefowej C12a zależy od wybranego dostawcy prądu. W celu potwierdzenia godzin pozaszczytowych należy zatem zapoznać się z oferta swojego operatora. Najczęściej godziny z niższą stawką przypadają między 21:00 – 08:00 i 11:00 – 17:00. Natomiast wyższa stawka za kilowatogodzinę ma zwykle miejsce w godzinach 08:00 – 11:00 i 17:00 – 21:00.