Modernizacja układu pomiarowego a zmiana dostawcy prądu

Odkąd możliwe stało się zmienienie dotychczasowego dostawcy prądu, wiele osób otrzymało szansę na obniżenie swoich rachunków za prąd. Na rynku pojawia się bowiem coraz więcej mniejszych lub większych sprzedawców energii, którzy w celu pozyskania klienta są w stanie zaproponować mu bardzo atrakcyjną ofertę. Nie ma zatem sensu przez długie lata pozostawać przy tym samym dostawcy prądu, jeśli w zasięgu ręki dostępne są korzystniejsze oferty. Tym bardziej, że zmiana sprzedawcy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, a wszelakimi formalnościami może zająć się w imieniu klienta jego nowy dostawca. Pojawia się jednak pytanie, czy konieczna będzie wówczas wymiana licznika energii?

Modernizacja układu pomiarowego a zmiana sprzedawcy prądu

modernizacja układu pomiarowegoNa zmianę dotychczasowego dostawcy prądu decydują się zarówno właściciele gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorcy. W obu przypadkach można liczyć na zmniejszenie rachunków za prąd, co w skali roku wiąże się z niemałymi oszczędnościami. Tym bardziej, że zmiana sprzedawcy jest całkowicie bezpłatna i każdy może jej dokonać. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych dostawców prądu, a nowopowstałe firmy zwykle oferują bardzo przystępne warunki sprzedaży, dzięki czemu rzeczywiście klient może płacić za energię elektryczną mniej. Czasami jednak konieczna okazuje się być modernizacja układu pomiarowego, a mianowicie dostosowanie urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych. Nie zawsze jednak jest to wymagane. Najczęściej jest tak, że koszty wymiany licznika energii pokrywane są przez dystrybutora, ale w przypadku dużych firm chcących dokonać pierwszej zmiany sprzedawcy prądu konieczne jest przeprowadzenie modernizacji układu pomiarowego na własną rękę. Dotyczy to odbiorców należących do grup taryfowych A i B, którzy niestety za dostosowanie licznika do wymogów TPA będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. Wymiana liczników w przypadku gospodarstw domowych i małych firm chcących zmienić dostawcę energii zwykle nie jest wymagana i jest niezależna od tej procedury.

Kto zatem decyduje o konieczności wymiany licznika energii?

Niezależnie od tego czy chodzi o gospodarstwo domowe czy też o małą firmę, właścicielem licznika energii elektrycznej jest lokalny dystrybutor i to on decyduje o konieczności jego wymiany. Koszty związane z montażem układu pomiarowego ponosi wówczas operator.