Nowoczesne stacje ładowania samochodów elektrycznych

Na rynku pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych, które zyskały już zwolenników w wielu państwach na całym świecie. Chociaż w Polsce nadal stosunkowo niewiele osób może pochwalić się posiadaniem takiego ekologicznego pojazdu, to jednak obserwuje się coraz więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych i osób z nich korzystających.

Samochody elektryczne coraz popularniejsze

Dynamiczny rozwój technologii opartej na energii elektrycznej sprawia, że dostępnych jest coraz więcej samochodów elektrycznych i to w coraz przystępniejszych cenach. W związku z tym rośnie również liczba stacji ładowania tego typu pojazdów. Rozbudowę infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych w miejscach publicznych obserwuje się także w Polsce. Stacje ładowania samochodów elektrycznych wyposażone są w specjalne zabezpieczenia i wyłączniki różnicowoprądowe oraz w elektronikę obsługującą komunikację pomiędzy stacją ładowania a pojazdem. Nowoczesne stacje ładowania posiadają nawet czytniki kart RFID, modemy 3G i złącza LAN, dzięki czemu można komunikować się z nimi zdalnie przez Internet. Tego typu urządzenia można spotkać nie tylko na parkingach w przestrzeniach publicznych, stacjach paliw, flotach samochodów elektrycznych, autostradach i drogach krajowych, ale także w supermarketach i centrach handlowych oraz w restauracjach i parkach maszynowych. Po wybraniu opcji zgodnej ze swoim pojazdem, można podłączyć stację ładowania, która jest bardzo łatwa w obsłudze.

Nowoczesne stacje ładowania samochodów elektrycznych

Obecnie samochody elektryczne mogą być ładowane nie tylko za pomocą tradycyjnych przewodów do ładowania, które dodawane są fabrycznie przez producentów, ale także dzięki profesjonalnym ładowarkom samochodowym AC i DC. Różnica w obu tych rozwiązaniach związana jest z mocą ładowania i polega ona na skróconym czasie ładowania baterii w samochodzie. W przypadku standardowego gniazda trzeba liczyć się z koniecznością ładowania baterii samochodowej przez około 12 godzin, w zależności od posiadanego modelu auta. Jeśli zaś chodzi o profesjonalne ładowarki samochodowe, to czas potrzebny do naładowania baterii można skrócić nawet o 50%. Opcja szybkiego ładowania pozwala na doładowanie baterii do poziomu 80% w przeciągu trzydziestu minut.