Energia słoneczna wykorzystywana coraz częściej

O fotowoltaice mówi się w Polsce coraz więcej. Tym bardziej, że panele słoneczne stały się powszechnie dostępne i to w coraz bardziej atrakcyjnych przedziałach cenowych. Na ich instalacje decydują się zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Każda ze stron może oczywiście liczyć na szereg korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii. Jakie są zatem zalety korzystania z energii słonecznej?

energia słonecznaEnergia słoneczna wykorzystywana coraz częściej

Do wad nieodnawialnych źródeł energii można zaliczyć nie tylko to, że niedługo wyczerpią się całkowicie, ale również to, że ich wydobywanie i zużywanie wiąże się z niemałym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że w nowoczesnym budownictwie coraz bardziej stawia się na naturalne źródła energii, które można wykorzystać w celu zapewnienia prądu i ogrzewania. Za granicą panele fotowoltaiczne są powszechnie spotykane, ale w Polsce również cieszą się coraz większą popularnością. Czerpanie energii ze słońca jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Z całą pewnością minusem paneli fotowoltaicznych jest to, że ich instalacja i montaż wiążą się z niemałymi wydatkami. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to tylko jednorazowa inwestycja, która po kilku latach całkowicie się zwraca. Ponadto kolektory są dostępne w coraz to bardziej przystępnych cenach, więc nawet osoby prywatne mogą pozwolić sobie na ich zakup. Nie wspominając już o tym, że inwestorzy mogą liczyć na otrzymanie rożnego typu dotacji, dofinansowania czy też preferencyjnego kredytu.

Co jeszcze przemawia na korzyść fotowoltaiki?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że korzystanie z energii słonecznej wiąże się z oszczędnością wody. Praca elektrowni gazowych/węglowych/atomowych wymaga bowiem bardzo dużego zużycia wody. Zaletą odnawialnych źródeł energii jest także to, że zapewnia ona wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego. Konsument staje się niezależny od wzrostów cen za prąd, czyli od dostawców energii elektrycznej i jest zabezpieczony w godzinach szczytu. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to również sposób na ochronę środowiska naturalnego. Nawet masowe użytkowanie energii słonecznej nie przyczyni się do wzrostu średniej temperatury.