Czy energia ze słońca zyskuje na popularności?

O energii elektrycznej pozyskiwanej z promieni słonecznych mówi się coraz głośniej i częściej. Nic dziwnego, jest to ekologiczne i ekonomiczne źródło produkowania prądu. Czy fotowoltaika rośnie na popularności? Czy panele produkujące prąd ze słońca staną się jeszcze bardziej powszechne? Co wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii?

Program dotacji

Odnawialne źródła energii przyciągają wieloma aspektami. To przede wszystkim niezależność od sieci elektrycznej i ciągłości dostaw prądu. Niewątpliwie, to co sprawia, że fotowoltaika staje się atrakcyjną alternatywą jest ekologiczny sposób pozyskiwania prądu. Panele generują energię elektryczną z promieniowania słonecznego, co jest w pełni bezpieczne dla środowiska i otoczenia. To także ekonomiczność i niskie koszty pozyskiwania energii. Jednak to, co w najwyższym stopniu przyciągało zwolenników odnawialnych źródeł energii w zeszłych latach, to dotacje państwowe. Rząd oferował dofinansowanie rzędu 40% kosztów inwestycji. Przełożyło się to na wzmożone zainteresowanie zarówno w sektorze prywatnym, jak i wśród przedsiębiorców.

Wzrost zainteresowania

Ostatnie lata to okres, w którym wyraźnie rysowała się tendencja rokrocznego wzrostu zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, z czego zdecydowanie najszybciej rosła ilość instalacji fotowoltaiczynych. Według danych publikowanych w raportach energetycznych, przyrost takich instalacji kształtował się na poziomie blisko 240% rocznie (2013-2015). Koniec roku 2013 to wynik zaledwie 1,9 MW zainstalowanych mocy. Dokładnie rok później poziom podniósł się do wartości 21 MW, a na koniec 2015 było to już 71 MW. W tym czasie, na inwestycje w fotowoltaikę decydowały się zarówno osoby fizyczne, jak i wielkie firmy wśród, których warto wymienić m.in. Tymbark, halę sportową Arena Gryfice czy część szpitali. Największy wzrost zainstalowanych mocy został zanotowany w roku 2016. Jak podaje raport pt. „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2017”, na koniec roku 2016 poziom zainstalowanych mocy osiągnął wartość 199 MW. Obecnie, zainteresowanie fotowoltaiką nieco spadło ze względu na uszczuplenie programu dotacji rządowych na pokrycie części kosztów instalacji, jednak nowych mocy wciąż przybywa, a ambicją Ministerstwa Energii jest osiągnięcie poziomu zainstalowanych mocy minimum 1000 MW do roku 2020.