Taryfa C12 dla małych i średnich firm oraz dla osób budujących się

Wysokie rachunki za prąd potrafią mocno obciążyć firmowy budżet, ale w wielu przypadkach można zredukować te koszty, wybierając odpowiednią taryfę energii. Czasami przedsiębiorcy nieświadomie i niepotrzebnie przepłacają ze względu na nieodpowiednio dopasowaną do ich potrzeb ofertę. Zmiana taryfy czy też nawet dostawcy prądu jest w stanie zapewnić niemałe oszczędności w skali roku. Nie zawsze bowiem najlepszym wariantem jest taryfa jednostrefowa ze stałą stawką za kilowatogodzinę. Dla wielu małych i średnich firm opłacalna okazuje się być taryfa C12. Dlaczego?

Czym charakteryzuje się taryfa C12a?

Taryfa C12a jest dwustrefową taryfą energii elektrycznej, która powstała z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach, które są przyłączone do sieci niskiego napięcia o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kW. Z taryfy tej mogą jak najbardziej korzystać także osoby budujące się, gdyż jest to jedna z taryf prądu budowlanego. W przeciwieństwie do taryfy C11, taryfa C12a podzielona jest na dwie strefy – z niższą i wyższą stawką za kilowatogodzinę. W godzinach szczytowych obowiązuje wyższa stawka za kilowatogodzinę, co ma miejsce zazwyczaj za dnia, a w godzinach pozaszczytowych przedsiębiorca będzie płacił mniej za zużycie prądu i ma to miejsce najczęściej w godzinach nocnych. Opłata jest wyższa zwykle w godzinach od 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00, a niższa od 13.00 do 15.00 oraz w nocy.

Kiedy warto zdecydować się na taryfę C12a?

Taryfa C12a jest odpowiednia dla firm, w przypadku których największe zużycie prądu zmienia się w zależności od dnia, tygodnia czy też pory roku. Taryfa ta będzie opłacalna również w przypadku przedsiębiorstw, w przypadku których działalność skoncentrowana jest przede wszystkim w ciągu dnia, czyli w godzinach szczytu i nie ma możliwości przeniesienia co najmniej 40% całkowitego zużycia energii elektrycznej na godziny pozaszczytowe. Jeśli chodzi zaś o prace budowlane, to warto zdecydować się na taryfę C12a w przypadku możliwości prowadzenia ich w godzinach pozaszczytowych, w tym nocnych.