Cechy energii wiatrowej w Polsce

Energia wiatrowa cieszy się dużym uznaniem w naszym kraju. Odnawialne źródła energii działają efektywnie i są bardzo popularne. Jak wytwarzana jest energia z wiatru? Czym cechuje się energia wiatrowa w Polsce? 

Energia wiatrowa w Polsce

Na całym świecie energia pozyskiwana z wiatru jest drugim co do popularności odnawialnym źródłem energii. Prym w tym przypadku wiedzie energia słoneczna. W Polsce rola turbin wiatrowych jest bardzo duża, a z roku na rok obserwujemy jej ciągły wzrost. Okazuje się, że w naszym kraju energia z wiatru jest liderem jeśli chodzi o zainstalowane moce. Stanowią one ok. 65% wszystkich instalacji OZE. Drugim najpopularniejszym rozwiązaniem jest energia z biomasy i biogazu, jak też energia słoneczna. Duże znaczenie w przypadku energii wiatrowej mają duże instalacje w postaci elektrowni wiatrowych (szczegóły: https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/elektrownie-wiatrowe—jak-dzialaja-i-czy-warto-w-nie-inwestowac). Na taki stan rzeczy ma też wpływa położenie geograficzne Polski, które jest dosyć dobre pod względem warunków wietrznych/ Opłacalnymi terenami są tutaj Pomorze i Suwalszczyzna, gdyż tutaj wiatr wieje najmocniej. 

Działanie elektrowni wiatrowej

Wiatr to każdemu znane zjawisko pogodowe, które polega na ruchu powietrza. Powstaje on za sprawą zmian temperatury, specyfiki ukształtowania terenu i różnicy ciśnień. Siła wiatru przyczynia się nie tylko do poruszania się żaglówki na jeziorze – jest ona z powodzeniem wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej. Prąd generują nowoczesne turbiny wiatrowe. Wyróżniamy dwa typy turbin:

energia wiatrowa
  • VAWT – z pionową osią obrotu,
  • HAWT – z poziomą osią obrotu.

VAWT to sprzęt o nieco futurystycznym kształcie, który umożliwia pracę turbiny bez względu na zmiany kierunku wiatru, Bardzo dobrze wykorzystywana jest siła podmuchu, przy czym turbina powinna odznaczać się wyjątkową wytrzymałością. HAWT najczęściej przypominają wyglądem typowy wiatrak, bazuje na dużej wydajności przy sporej prędkości wiatru. To rozwiązanie tańsze niż turbina z pionową osią obrotu. Każda z nich posiada ważne elementy, jakimi są: gondola z generatorem, wirnik z łopatami i wieża.