Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Z roku na rok zwiększa się popyt na fotowoltaikę. Decydują się na nie właściciele domów, rolnicy, a także przedsiębiorcy. Podpowiadamy, czy takie rozwiązanie się opłaca i skąd bierze się popularność paneli fotowoltaicznych.

Instalacja fotowoltaiczna – zalety

Głównym kosztem jaki trzeba ponieść decydując się na panele fotowoltaiczne, jest ich zakup oraz cena montażu. Nie jest to tak duży wydatek jak jeszcze kilka lat temu, ponieważ wraz z rozwojem technologii produkcyjnej instalacje tego typu tanieją. Fotowoltaika to inwestycja długoterminowa, z której można czerpać korzyści przez wiele lat.

Jednym z powodów, dla których coraz więcej osób stawia na instalacje fotowoltaiczną, są nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej. Technologia ta pozwala na przetwarzanie energii słonecznej na prąd, co w pełni zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne przeciętnego domu jednorodzinnego. Warto dodać, że istnieje wiele rządowych programów pomocowych, które ułatwiają decyzje o montażu paneli fotowoltaicznych. Mogą one przyjmować różną formę od bezpośrednich dopłat, ulg podatkowych, aż po ubezpieczenie kredytu lub zwrot kosztów. Szerzej o panelach fotowoltaicznych znajdziesz w tym artykule https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2018/fotowoltaika-jak-dziala.

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne – wątpliwości

Wiele osób nie decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej ze względu na panujące w naszym kraju warunki atmosferyczne. Wynika to z błędnego przekonania o nieprzydatności fotowoltaiki w zimne i pochmurne dni. Nic bardziej mylnego, panele fotowoltaiczne nie potrzebują bezpośredniego światła słonecznego, aby wytwarzać prąd. W okresie zimowym i jesiennym produkują energie z tzw. promieniowania rozproszonego. Należy dodać, że niskie temperatury nie wywierają negatywnego wpływu na instalacje fotowoltaiczne, wręcz przeciwnie – działają korzystnie chłodząc jej moduły.

Fotowoltaika to opłacalne i ekologiczne rozwiązanie. Dzięki użyciu tej technologi możliwe jest pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, co nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Decydując się instalację fotowoltaiczną, oszczędzamy pieniądze i dbamy o zdrowie swoich bliskich.